Danışmanlık & Terapi

Home / Danışmanlık & Terapi

Yıllarca pasif davranıp boyun eğen bir insan olduktan sonra, birden patlamaya hazır bir bomba haline dönüşmüştü ve nedenini kendi bile anlamlandıramıyordu. Etrafındakiler bu durumun sorulusu olarak ya arkadaşlarını ya da danıştığı kişileri görüyor ve suçu onların üstüne yıkmaya çalışıyordu.

Öyle ya… artık O eskisi gibi değildi. Böyle tepkiler vermezdi, veremezdi. Hakkı da yoktu bir defa. Yani ne haddineydi. Senaryoyu ciddiyetle ve derinlikle okuyabilenlerin anlayabileceği cinstendi durum. Yıllarca boyun eğmiş, sonunda hapsettiği öfkeleri patlak vermişti. Belki de kendine geç kalışının, hayatının bunca senesini kendisinden uzak ve yabancı geçirişinin çığlığıydı.

Sevmeliydi aslında bu serbest kalışları, alkışlamalı. Dinlemeli, hissetmeli, desteklemeli.
Neticede hoş gelmiş ‘kendi’.

 

Siz de yaşadıklarınızı anlamlandırmak,

Farkındalığınızı arttırmak,

İlişkilerinizin kalitesini arttırmak,

Aile hayatınızı daha anlamlı yaşamak

ve birbirini anlayan bireylerin sığınağı haline getirmek,

Hayatınızdaki oynadığınız rolleri yeniden düşünüp, dönüştürüp, iyileştirmek, onarmak

Kayıplarınızla yüzleşip, acı veren anılarla vedalaşıp, yenilikleri kucaklamak,

Ve en önemlisi de ‘KENDİ’nizle tanışmak, barışmak, sevmek, dinlemek, hissetmek ve yaşamak isterseniz…

 

Sizinle bu yolculuğa hazırım…

Çalışma Alanlarım

Duygu Durum Bozuklukları

Tüm olumsuz duygular stres, öfke, korku, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, nefret, kıskançlık ve inanç kalıpları ve kaygı bozukluklukları fobiler, panik atak, depresyon …

Duygusal Travmalar – Travma Sonrası Stres Bozuklukları

Kaza, cinsel taciz, zorbalığa uğrama, terk edilme, işten çıkarılma, soygun, yakınını kaybetme-yas süreci-, haksızlığa uğrama, doğum korku ve travmaları…

Bedensel – Somatik – Sorunlar

Alerjiler, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, kabızlık, cinsel sorunlar, aşırı kilo, sedef hastalığı, karın ve mide ağrıları…

 

Bağımlılıklar

İlişki, alışveriş, yeme-içme, sigara...

 

İlişki Sorunları

Cinsel Sorunlar, boşanma, Kişiler arası bağımlılıklar…

 

Hedef Belirleme

İşyerinde, ilişkilerde, kazanç düzeyinde, projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacına ulaşmada…

 

Performans Arttırma

Sınav, iş, spor, sanat alanlarında, kolay odaklanma, hafıza geliştirme, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma…

 

Ruhsal Gelişim

Dinginlik, dengeli ilişkiler, kendini tanıma ve potansiyelini keşfetme, affetme, sevgi ve hoşgörü geliştirme…

 

Aile İçi Çatışmalar

Kardeşler arası çatışmalar, aile içi rol dağılımı, bireyler arası iletişim, tutarlı sınırlar, işlevsel aile dinamikleri...

Terapistin Alet Çantası

Ayşenur KARAHAN YABANİGÜL

Lisans eğitimini 2010 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisansını, 2012 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalında tamamlamıştır. 2015 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalında doktora eğitimini ‘Kendini Aşma’ üzerine çalıştığı teziyle tamamlamıştır. Üç çocuk annesidir.

 

 

Görüşme Çeşitlerim

Online

Bireysel Terapi / Grupla Psiko-Eğitim Atölyesi

Görüşmeler kişinin ihtiyacına yönelik olarak organize edilmekte olup skype üzerinden yapılmaktadır. Kişinin talebi ve beklentisi değerlendirilerek uygun olan yüz yüze görüşme tekniklerinin online ortama taşınması ve devam ettirilmesi şeklinde işleyen bir süreçtir. İmkânı olup gelemeyen, yol engeli olan, şehir ve koşulların uymayışı durumunda kişilerin daha işlevsel bulup tercih ettikleri bir görüşme şeklidir. Her problem için ayrı görüşülüp online ortamda devam ettirilebilecek olan terapiler devam ettirilir. Yüz yüze görüşülmesi şartı olan teknik ve durumlarda yüz yüze görüşmeye yönlendirme yapılır.

Grupla Psiko-eğitim Atölyeleri Zoom programı üzerinden yapılmaktadır. Kişiler eğitim kayıtlarına eğitimden sonra da ulaşabilmektedirler.

Yüzyüze

Bireysel Terapi

Karşılıklı tanışmayla başlayıp, bir yol haritası çiziyoruz. Ve geliş sebebi neyse kişinin ihtiyacına yönelik olarak uygun tekniklerle destekleyip, onarım sağlamayı hedefleyerek süreci sonlandırıyoruz. Probleme göre seans süreleri değişmekte olup en az 3 seans- ve daha fazlası olabiliyor.

Yüz yüze seanslarımızı Anadolu yakası/PEN Akademi-Çengelköy Danışmanlık merkezinde gerçekleştirmekteyiz.

Yüzyüze

Grup Terapisi

Grup terapisi bireysel terapiden farklı olarak topluca yapılmaktadır. En az 4-6 en fazla 10 şeklinde uygulamaktayız. Bireysel görüşme almak yerine; farkındalık atölyeleri ile, kişisel gelişimine katkı sağlamak ve bir psikolojik kuvvetine destek vermek isteyenlere yönelik bir hizmettir..

Psikolojik dayanıklılığı arttırdığı ve kaygı düzeyinde azalma sağladığı kanıtlanmış bilimsel çalışma ve uygulamalarla sistematize etmiş olduğum grup terapilerimiz, belirlenmiş bir konu üzerinden grup halinde yapılmakta ve yoğun teori/ uygulama aşamalarından oluşmaktadır. Katılımcıların birbirlerinden aktif dinleme ve katılımla çok fazla şey öğrenip, kendileriyle daha yoğun temas kurabilmelerini sağlayan bir psikolojik onarım çalışmasıdır.